Jednoduchý prostředek pro dopravu na kratší vzdálenosti

Blog

Elektrické skútry bez řidičského oprávnění nabízí variantu cenově dostupného dopravního prostředku se snadným ovládáním a nízkými provozními náklady. Pokud se ještě přičte ekologický a ekonomický provoz, rozhodně se vyplatí dozvědět se o něm více. 

Představení e-skútru

Platná legislativa definuje skútr jako jednostopé vozidlo podobné motorce. Na rozdíl od klasické motorky má menší kola, nízkoobjemový motor a automatickou převodovku.

Benzínové skútry nejsou novinkou, ale teprve elektroskútry bez řidičáku, se svým ekologickým, ekonomickým a tichým provozem nabízí očekávaný komfort a snadnou obsluhu.

Tu zvládnou i osoby, které si na běžné benzínové stroje netroufnou. Určitě představují vhodnou alternativu pro městský provoz a na kratší vzdálenosti i na volnou silnici.

Pro koho se elektroskútr hodí

❶ Je to snadné řešení pro jízdu kamkoliv z malé vesnice, kde dnes nekoupíte ani rohlík. Na skútru pohodlně odvezete nákup, nepotřebujete tedy další auto v domácnosti, jehož pořizovací cena i provozní náklady jsou vysoké. Na elektrický skútr si můžete obstarat přední nebo zadní nosič na tašku nebo kufr. Další prostor na uložení věcí je pod sedadlem.

❷Pokud potřebujete vyřizovat věci v centrech měst, parkování je stále větší problém a těžko se to zlepší. Elektroskútr zaparkujete mnohem snadněji, než auto. Navíc se určitě lépe vypořádáte se silničními zácpami, a při současných ekologických trendech s omezováním dopravy v centrech měst, budete mít výhodu všude tam, kde se kvůli zákazu nedostanou dopravní prostředky se spalovacím motorem.

❸ Elektroskútry bez řidičáku mají lehkou konstrukci a snadné ovládání, jsou tedy přímo ideálním prostředkem pro začínající mladé řidiče, kteří si zvykají na dopravní provoz a tyto modely nabízí bezproblémovou a pohodlnou jízdu. To ocení i starší lidé, pro které rychlost není prioritou a jde jim o fyzicky nenáročný pohyb po městě, vesnici nebo blízkém okolí.

❹ Návštěva čerpacích stanic vás nebude zdržovat. Baterii si nabijete doma a brzy zjistíte, jak levně můžete jezdit. Tichý provoz bez zápachu je jen dalším bonusem.

Nevýhody

  • Je třeba kontrolovat baterii (ovšem to samé musíte i s benzínem)
  • Kratší dojezdová vzdálenost, ale pro běžný provoz po městě nebo v okolí vesnice to není podstatné.
  • Nosnost je omezená na 120-180 kg, vozit tedy spolujezdce se nedoporučuje.
  • Někomu by mohla vadit rychlost 25-45 km/h, ale v některých situacích ve městě bude auto mnohem pomalejší.

Modelové řady skútrů

  • E-Babeta
  • E-Fichtl
  • E-Moped

Všechny řady vychází z tradičních značek a jsou přizpůsobeny současným trendům a technické parametry odpovídají požadavkům na řízení bez ŘP – to znamená, že e-skútr musí primárně fungovat jako kolo (má šlapky) a definice použití elektromotoru je pouze jako pomocník v jízdě.

Výkon takového e-skútru nesmí přesáhnout 250 W při trvalém výkonu a 1000 W jako chvilkový maximální výkon při maximální zátěži.

E-Babeta se může pyšnit nejlehčí konstrukcí, která má 66 kg. Obecně platí, že čím je stroj lehčí, tím se lépe ovládá. Velkou část hmotnosti tvoří olověná baterie, kterou lze u všech modelů vyměnit za lithiovou, která je ovšem dražší, ale ubere z váhy cca 10 kg.

E-Babeta má také největší kola 18“/18“. Základní dojezd stroje s olověnou baterií je 55 km, s lithiovou až 95 km. Podstatná je i doba nabíjení 4-6 hodin. E-Babeta má přední brzdy hydraulické kotoučové a zadní bubnové.

Zajímavá je i nejpřívětivější cena. Pokud jde o konstrukci, E-Babeta je ze tří modelových řad nejkratší, je nejvyšší, má nejširší řídítka a nejvyšší sedlo.

E-Fichtl a E-Moped jsou si v mnohém podobné, obě řady mají možnost dvou druhů olověných baterií (18 a 28 kg) a tedy i dvě možnosti dojezdu (40 a 80 km). Doba nabíjení je u obou modelových řad stejná: 6-8 hodin. Obě modelové řady mají přední i zadní brzdy hydraulické kotoučové.

Váha je u E-Fichtlu 74 kg a u E-Mopedu 70 kg. V obou případech jde stejně jako u E-Babety vyměnit olověnou baterii za lithiovou a snížit tak hmotnost a 10 kg. I kola jsou u obou modelů stejná 16“/16“. Rozměrově vychází moped o něco kratší a širší. Modely ze řady E-mopedů jsou nejdražší.

Další informace i s možností zkušební jízdy najdete na stránkách prodejce Motoe.cz.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist