Archive for the ‘Počítače’ Category

Jak fungují domény a hosting?

Tuesday, May 25th, 2010

Spousta lidí se ptá co to vlastně je ta doména… Je to na první pohled složité, ale ve skutečnosti je to jednoduché.

Každý počítač připojený k internetu má tzv IP adresu, která vypadá např nějak takto: 77.75.72.3
To je adresa, které rozumějí počítače. Ale abychom si nemuseli pamatovat adresu http://77.75.72.3 , tak byly vymyšlené tzv. domény.

Doména není nic jiného, než název, který nám lidem dává trochu smysl a můžeme si zapamatovat jenom seznam.cz obě tyto adresy fungují stejně. Jenom ta srozumitelnější je formou domény. Pokud do prohlížeče napíšeme seznam.cz, tak se prohlížeč zeptá na internetu Doménového serveru:
“Jakou IP adresu má doména seznam.cz?”
A doménový server odpoví:
“Seznam.cz má adresu: 77.75.72.3”
a prohlížeč tedy konečně ví, kam se má připojit a stáhne stránku.

Pokud byste chtěli vlastní doménu, pak to opět není nic těžkého, stačí jen zaplatit poplatek a doménu máte. Samotná doména je ale celkem k ničemu. Doména se musí překládat na IP adresu, tedy adresu nějakého počítače nebo serveru, na kterém budou stránky. A tomu se říká hosting.

Hosting je služba, kterou vám nabídne společnost, která má na internetu vlastní server s přidělenou IP adresou. Takže si tedy k doméně pořídíte ještě hosting, a pokud to pro vás hostingová společnost neudělá sama (např v případě, že jste doménu i hosting koupili každé jinde), tak musíte ještě v nastavení své domény uvést správnou IP vašeho hostingu, tak aby všechno sedělo a pak to všechno začne fungovat.

Trocha historie v moderním světě

Thursday, February 5th, 2009

24. ledna se slavilo 25. výročí originálního Macintoshe, prvního osobního počítače včetně myši a grafického rozhraní, které bylo zaměřeno spíše na obrázky než na text.
První reklama stála jeden a půl milionu dolarů, zrežíroval ji Ridley Scott a byla spuštěna během, 18. Super Bowlu.
Mac se prodával za 2495 dolarů, byl 36 cm vysoký a na stole zabral stejnou plochu asi jako papír A4. Celý systém se dal vložit do kufříku, který stál 99 dolarů. Mohli jste ho přehodit přes rameno nebo se vešel pod sedačku v letadle. Počítač i s pouzdrem vážil dohromady 11 kilo.
Macintosh měl 9“ obrazovku se 128 k RAM, interní diskovou mechaniku a prodával se s klávesnicí a jednotlačítkovou myší.
V roce 1998 byl představen iMac a dnes už je téměř nemožné najít funkční 25 let starý Macintosh.

B-MEMBRÁNA

Monday, January 19th, 2009

Už není potřeba velký monitor. Díky zařízení B-membrána od designéra Won-Seok Leea – „tubu“ stačí namířit a všesměrový promítač promítne obraz na jakoukoli plochu.

Na panelu je klávesnice, která se objeví vždy, když ji potřebujete a má integrovanou mechaniku. A když zrovna nefunguje jako počítač, umí promítat jen příjemné světlo na jakýkoli povrch.

Pracovní deska s laptopem od Samsungu

Sunday, January 11th, 2009

Většina nápadů není na ničem závislá. Jako třeba telefon, který je výrobek sám o sobě a je možné si k němu dokoupit doplňky, vyrobené speciálně pro ten či onen model. Pak je ovšem několik nápadů, které jsou kompletně závislé na jiných nápadech, které teprve musí být vytvořeny, a jejichž existence závisí na tom, zda budou také uvedeny v provoz. Abyste rozuměli, například je navřena dokovací stanice pro telefon, který ještě ani nebyl vyroben. Nebo dalším příkladem je následující věc – pracovní deska pro laptop od Samsungu, který ještě nebyl vyroben. Je to docela zajímavý nápad, ale mám k němu jistých pár výhrad. Jako komplet vypadá stůl s laptopem dohromady designově velice zajímavě, ale co si počít s pracovní deskou po jeho vyjmutí? To nám totiž zbude jen kousek nábytku s vykrojenou plochou, který už nevypadá zrovna vábně. Designér Sung-kyu Nam by se měl ještě nad svým nápadem zamyslet a vymyslet vhodné zaplnění mezery při absenci počítače nebo nějaké jiné využití volného prostoru.

Potřebujete ubrousek?

Sunday, January 11th, 2009

Chlubíte se veřejně tím, jak umíte z ubrousků skládat krásné labutě, parníky nebo čepice? Pořiďte si ubrousek, který toho umí ještě mnohem víc. Tenhle je první, který spojuje e-inkoust s RF technologií (RF – radiofrekvence). Ubrouskové PC je navrženo pro skupinovou spolupráci. Každé pero přenáší informace do základové stanice, která je v podstatě počítač. Tam je informace zpracována a zobrazena na ubrousku, což je vlastně speciální papír pro e-inkoust.
Pero se nabíjí v základové stanici.

E-papír si zachovává plné barvy a jas. Je možné se perem podepsat a tím načíst veškeré osobní nastavení, záložky, předvolby nebo předešlou uloženou práci.

Pera jsou barevně odlišená proto, aby bylo jasné, kdo na čem se podílel.

Ubrousky je možné sestavovat do větších ploch nebo je připichovat na stěnu.

Celý výrobek je velice ekologický, protože jediná část, která potřebuje vyměnit je rozhraní, nemá žádnou baterii, jen jednu desku s pružnými obvody a indukčním napájecím obvodem.

Dva monitory v jednom notebooku

Thursday, December 25th, 2008

Mnoho z nás by se dnes už bez notebooku neobešlo. Často je využíváme za pochodu, když potřebujeme na něčem pracovat i během cesty za pracovní schůzkou nebo jen tak v autobuse, nebo si prostě přenášíme práci domů a naopak. Přesně proto si stále častěji pořizujeme menší a menší výměnou za komfort velkého displeje. A z toho důvodu přišel Lenovo s malou kompenzací. Malou asi tak 10,2 palců. Přesně tolik má totiž výsuvný přídavný displej připojený k hlavnímu, 17ti palcovému. Přídavný monitor je vhodný například pro palety nástrojů grafických editorů nebo na okna chatovacích programů. Čtěte další info.

Nový herní doplněk od Logitech

Monday, December 15th, 2008

Logitech uvedl na trh nový herní doplněk, Logitech G13 Advanced Gameboard. Tento doplněk tvoří 25 programovatelných kláves, tři herní módy a programovatelné analogové tlačítko. Najdete u něj také LCD displej, neboli malý herní panel, který je použitelný také jako displej pro herní statistiky nebo jako okno zprávy pro psaní si s ostatními hráči. Přichází předprogramovaný s nastavením pro balík her včetně World of Warcraft a Lord of the Rings online, ale můžete nastavit vlastní předvolby pro kteroukoli hru chcete a uložit je na zabudované 20ti MB paměti. Logitech G13 Advanced Gameboard bude k dostání ke konci měsíce prosinec za zhruba 80$.

Praktické silikony

Friday, October 31st, 2008

Před časem jsem tu už měla jeden článek o rolovatelných klávesnicích, nicméně ty předešlé byly k dostání pouze na „dolarovém“ trhu, a proto bych vás dnes ráda odkazovala na silikonovou klávesnici, která je k dostání i na českých stránkách. Ale určitě nebude na škodu si některé její hlavní kvality připomenout. Díky velice praktickému materiálu je voděodolná, což se hodí obzvláště v případě, kdy máte ve zvyku (jako já:)) u počítače jíst a občas vám padají drobky mezi klávesy. Její další výhodou je úspora místa, protože pružný silikon zaručí, že se jí při přehýbaní nic nestane. Je lehká, nehlučná, má 109 kláves a k počítači jí připojíte pomocí usb kabelu. Oproti předešlému článku je zde také možnost vybrat si ze „střízlivějších“ barev – místo růžové a modré je k dostání černá a žlutá. Pro detailní informace a video k produktu navštivte výše uvedený odkaz nebo www.uzasne-darky.cz, kde se můžete inspirovat třeba něčím úplně jiným.

Futuristický design – Sony VAIO

Tuesday, October 21st, 2008

Narazila jsem na jeden starší koncept futuristického designu notebooku Sony VAIO, který jsem ovšem shledala tak zajímavým, že jsem se o tenhle nález nemohla nepodělit :). Produktový designér Eno Setiavan, nyní žijící v Indonésii, se už dlouho zabývá designem a podle jeho portfolia už má na kontě pár zdařilých věcí a tento notebook patří určitě k jedněm z jeho nejlepších prací. Na celé koncepci je poutavá jak štíhlost produktu, tak i monitor, který rozhodně nenajdeme u klasických modelů, ale využívá holografickou techniku – a to včetně tlačítka myši. Pokud se o design alespoň trochu zajímáte, určitě doporučuji navštívit Enovo portfolio a pokud ne, podívejte se stejně, protože na jeho návrzích se najde něco pro každého.

Zcela nový pohled na práci v kanceláři

Tuesday, October 21st, 2008

A že tento pohled není ledajaký dokazuje společnost NovelQuest produktem Emperor Workstation. Jedná se totiž o pohodlnou pracovní stanici se třemi 19“ LCD obrazovkami, u kterých je možno pracovat téměř vleže. Kromě tří velkých zde najdeme ještě jednu 7“ touch screen s kontrolním centrem nebo webkamerou. Celou stanicí lze otáčet o 360 stupňů. Vyrábí se dokonce ve dvou verzích – pro Windows a Mac. Cena záleží na výběru jednoho z nich. Windows verze stojí 39 959$ (přes 767 tisíc korun) a Mac 41 950$ (přes 805 tisíc korun). Čili je to záležitost asi pro opravdové fajnšmekry, kteří rozhodně nemají hluboko do kapes. Zde jsou oficiální stránky společnosti NovelQuest a najdete zde i stránky produktu včetně podrobných specifikací a ceníků ke stažení.

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist