Je lepší cvičit na strojích nebo s činkami?

Blog

Posilovací stroje a činky patří mezi základní výbavu každé posilovny. Objevíte je jak v posilovnách profesionálních, tak i domácích. Pravidelné posilování pozitivně ovlivňuje činnost srdce a cévní soustavy, předchází vzniku vysokého krevního tlaku, posiluje odolnost těla, zvýší kondici a podporuje rychlejší spalování tuků.

Co si však vybrat nebo co je pro koho vhodné? Jsou to posilovací lavice a stroje nebo činky a činkové sety?

Posilovací stroje

Každá větší posilovna nabízí svým návštěvníkům různé druhy posilovacích strojů. Princip je u většiny z nich obdobný. Na jedné straně je člověk, který tlačí nebo táhne a na druhé straně stroj, který poskytuje odpor.

Posilovací stroje využívají, jak mladí, tak i střední generace. Berou je jako formu úpravy své postavy nebo jako možnost hubnutí. Jsou oblíbeným prostředkem pro kulturisty i sportovní nadšence, kteří je využívají pro udržování své kondice.

Výhody posilovacích strojů

Obsluha stroje není složitá. Cvičení nabízí rychlejší možnost tréninku a kombinaci více cviků na jednom stroji bez nutnosti neustále měnit činky. Umožňuje zpevňovat a tvarovat konkrétní izolované partie svalů. Lze se však zaměřit komplexně i na celé tělo. Jsou určeny jak pro začátečníky, tak i pokročilé uživatele.

Nevýhody posilovacích strojů

Tento způsob cvičení je sice pohodlný, ale jedná se více méně o cvičení pasivní, neboť stroj koordinuje veškeré pohyby, cvičící se mu musí podřídit, nelze provádět větší rozsahy pohybů, než které stroj povolí.

Činky

Nakládací činka nebo jednoruční činka patří mezi vyhledávané alternativy ke strojům posilovacím. Využívají je ti, jejichž cílem je, kromě úpravy váhy, také zvětšení svalů a síly.

Pro dynamičtější cvičení jsou dobrou volbou činky jednoruční. Nakládací činky nebo také činkové sety ocení především ti, kdo chtějí nabrat více svalstva a potřebují častější výměnu váhy.

Výhody cvičení s činkami

Během cvičení s činkami se zapojuje mnohem více skupin svalů a zároveň i svalové skupiny podpůrné. Tento druh cvičení je velmi podobný reálnému životu, připomíná situace, jež se vyskytují v běžných každodenních činnostech. Díky tomu lze snadněji odhadnout vlastní síly. Během cvičení s činkami lze využít větší množství posilovacích cviků a jejich variací.

Při použití nakládací činky si sami snadno regulujete zátěž tím, že přidáte nebo uberete kotouče.

Nevýhody cvičení s činkami

Při nezvládnutí správné techniky hrozí vyšší riziko zranění, a to jak svalů, tak i šlach nebo dokonce kloubů. Ve srovnání se cvičením na strojích má cvičení s činkami náročnější techniku provádění cviků.

V případě začínajícího cvičení může být, zpočátku, problém tělo přizpůsobit volným činkám. Tady je výhodou posilovací stroj, jež má pevně stanovený rozsah pohybu.

Cvičení s činkami vyžaduje delší přípravu, je potřeba vhodně zvolit kotouče, vyměnit je a nastavit Není tedy vhodné pro ty, kdo mají dobu na cvičení omezenou.

Vyzkoušejte oblíbenou značku potřeb pro posilování Lifefit, která nabízí nejen činkové sety pro začátečníky ale i profesionální nakládací činky pro profesionály. Více na stránkách rulyt.cz.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist