Jak na prodloužení dlouhodobého pobytu cizince

Blog

Aktuální situace v ČR v souvislosti se šířícím se virovým onemocněním Covid 19 si vyžádala vyhlášení nouzového stavu po celé ČR. Nouzový stav je platný od 12.3.2020 a aktuálně by měl platit až do 11.května 2020.

S tímto stavem je spojena hned celá řada omezení, která se týkají nejen pracovníků z ČR, nýbrž také pracovníků ze zahraničí, kteří zde pobývají za účel práce.

Jak by se tedy měl cizinec chovat v době nouzového stavu v momentě, kdy mu v této kritické situaci například vyprší platnost zaměstnanecké karty, modré karty, či krátkodobého anebo dokonce dlouhodobého pobytu a na koho se může takovýto člověk obrátit a požádat ho například o prodloužení dlouhodobého pobytu v ČR?

Zaměstnanecká karta, jejíž platnost končí v době nouzového stavu

Jste držitelem zaměstnanecké karty, u které vám v době vyhlášení nouzového stavu vyprší platnost? V tom případě stačí, když zašlete žádost o její prodloužení poštou či za pomoci datové schránky.

V tento okamžik totiž nemusíte chodit na dané pracoviště osobně. Prodloužení zaměstnanecké karty za vás může vyřídit např. pracovní agentura IRS Czech, která se postará o veškeré administrativní záležitosti.

Pokud jste přišli o zaměstnání z důvodu, že zaměstnavatel musel ukončit či pozastavit svou činnost s ohledem na nouzový stav, můžete si najít jiného zaměstnavatele, a to dříve nežli za šest měsíců, jak tomu bylo původně.

V případě, kdy si do 60 dnů nenajdete nové zaměstnání, zanikne automaticky vaše zaměstnanecká karta a vy budete nuceni odcestovat do své země. To samé platí i v případě, kdy patříte mezi držitele modré karty.

Pracujete na krátkodobé či dlouhodobé vízum a končí vám jeho platnost?

V tomto případě je na vás, zda se rozhodnete na území ČR dále setrvávat či zda se vrátíte zpět do své země. I v nouzovém režimu si můžete prodloužit povolení k dlouhodobému pobytu.

Pracovat zde ovšem budete moci do konce nouzového režimu. Poté bude zapotřebí mít uzavřenou pracovní smlouvu se svým zaměstnavatelem a díky tomu dojde k automatickému prodloužení víza.

Pracujete na základě povolení k dlouhodobému pobytu za účelem rodinným či podnikání a končí vám jeho platnost?

Pokud zde pracujete na základě povolení, které je vydáno k dlouhodobému pobytu za účelem rodinným či podnikání, je vám povolení k zaměstnání v této situaci, tedy v době nouzového stavu, automaticky prodlouženo.

Jestliže se chystáte začít pracovat u jiného zaměstnavatele, jelikož váš dosavadní zaměstnavatel byl nucen svůj provoz ukončit, musíte požádat o vydání nového pracovního povolení.

Dlouhodobý pobyt pro cizince řeší i v době nouzového stavu agentura IRS Czech, která má na starosti zaměstnávání cizinců v ČR. Pokud si tedy nevíte s něčím rady a máte v období nouzového stavu celou řadu otázek, neváhejte se na ni obrátit a požádat ji o radu.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist