K čemu je dobrá nostrifikace vzdělání?

Blog

Nostrifikace vzdělávání je v současnosti čím dál rozšířenější a populárnější, protože v České republice žije a pracuje mnoho cizinců. Většina k nám přichází, aby si nechali uznat dosavadní studijní výsledky, kterých v rodné zemi dosáhly.

Pojďme si v následujícím článku nostrifikaci vzdělávání blíže přiblížit a seznámit se s tím, co je pro uznání diplomu zapotřebí vykonat.

Nostrifikace se dá přeložit také jako ověření vzdělání. Je zapotřebí k získání tzv. zaměstnanecké, případně modré karty. Možné je, nechat si uznat diplom středoškolského a vyššího odborného studia. Dále se uznávají například i profesní zkoušky (lékařské, asistenční, apod.).

Podklady pro uznání zahraničního vzdělávání

Pokud si chcete nechat uznat studium ze zahraniční v České republice, budete k tomu potřebovat několik dokumentů. Jedná se o:

  • vyplněnou žádost o uznání
  • legální diplom, který je úředně ověřen
  • vysvědčení nebo certifikát, prokazující úspěšně ukončené vzdělání
  • doklad o obsahu a rozsahu vzdělávání – přehled předmětů za jednotlivé roky studia (studijní plán)
  • plná moc (u osob mladších 18 let ji podepisuje zákonný zástupce)
  • doklad, prokazující zaplacení poplatku 1 000 Kč

Nostrifikace středoškolského studia

V případě uznání středoškolského studia musíte nejprve doložit vysvědčení, které bude úředně ověřeno, případně použít přímo jeho originál. Současně je nutné doložit studijní plán, tedy všechny absolvované předměty.

Pokud vám bude některý předmět chybět, musíte složit nostrifikační zkoušku, aby váš diplom byl stejný jako v České republice. Docházíte tedy normálně do školy, kde zkoušku složíte. Úřad se většinou snaží, aby škola byla co nejblíže vašemu bydlišti.

Nostrifikace vysokoškolského studia

V České republice je možné kromě středoškolského studia uznat i studium vysokoškolské. K jeho uznání budete potřebovat vysokoškolský diplom, který je úředně ověřen. Současně s diplomem se dodává i studijní plán splněných předmětů. Tyto dokumenty musí být přeloženy do českého jazyka a ověřeny soudním překladatelem.

V případě uznání vzdělávání se nejprve podává žádost. Ta je předána osobně nebo zaslána poštou na univerzitu, kterou si v České republice vyberete. Univerzita musí být oborově shodná se studiem, které jste v cizině vykonali.

Pokud si najdete univerzitu, kde se všechny předměty shodují, může vám být diplom ihned uznán (nostrifikován), včetně obdržení certifikátu. V případě větších odlišností skládáte nostrifikační zkoušku.

Jaká je lhůta vyřízení nostrifikace?

Žádost o uznání vzdělání se v obvyklé lhůtě vyřizuje do 30 dnů od podání žádosti. Vyřízení však záleží na předložení všech důkladné, které jsou potřebné pro nostrifikaci. Lhůtu lze prodloužit pouze u složitějších případů.

Pokud máte zájem o pomoc s vyřízením celého procesu ověření vzdělání, využijte služeb naší pracovní agentury IRS Czech, která s tím má mnohaleté zkušenosti.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist