Kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny jakožto řešení krize

Blog

Český pracovní trh je téměř plně nasycen, což má za následek rekordně nízkou nezaměstnanost blížící se ke 2 % (v květnu 2019 činila 2,6 %), kdy je navíc k dispozici více volných pracovních míst (347 tis.), než samotných nezaměstnaných (200 tis.)!

To však s sebou přináší i celou řadu negativních dopadů, tím nejvíce viditelným a zároveň nejvíce alarmujícím je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Prostě mezi českými pracovníky už není kde brát… 

Naštěstí zde díky otevřeným hranicím existuje možnost náboru vysoce kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, pro jejichž najímání se začíná rozhodovat stále čím dál tím více společností.

Konkrétně jsou nejvíce v kurzu ti z Ukrajiny. Pracovníci z Ukrajiny tak bez nadsázky představují pro firmy efektivní a levné řešení, jak překonat současnou krizi českého pracovního trhu. 

Co všechno potřebujete k tomu, abyste mohli legálně zaměstnat pracovníka z Ukrajiny? 

Nyní se pojďme podívat na to, jaká povolení jsou nutná pro ukrajinské pracovníky v ČR, aby zde mohli pracovat v souladu se zákonem. Občany Ukrajiny můžete v České republice zaměstnávat buď na základě krátkodobého pracovního víza, jehož platnost činí maximálně 90 dní a které vyjde na 35 eur (900 Kč), respektive 70 eur (1 800 Kč) v případě expresního řízení.  

Druhou z možností je zaměstnanecká karta, jež umožňuje dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání, kde není žádný obecný požadavek na kvalifikaci či praxi. Získat ji lze na zastupitelském úřadě ČR v zahraničí nebo v případě, že zde již Ukrajinec pobývá, tak na Ministerstvu vnitra ČR, přičemž každé 2 roky ji je třeba obnovovat. 

Pro vysoce kvalifikované pracovníky z Ukrajiny je však nezbytná modrá karta – speciální povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR za účelem zaměstnání, jež nelze vykonávat bez řádně ukončeného vysokoškolského vzdělání nebo alespoň 3letého vyššího odborného vzdělání. I tato karta se vyřizuje na zastupitelském úřadě ČR na Ukrajině či na Ministerstvu vnitra ČR. 

Zaměstnávání Ukrajinců se pak snaží usnadnit a podporovat projekt s názvem režim Ukrajina, který představuje režim zvláštního zacházení pro kvalifikované zaměstnance pocházející z Ukrajiny.

Do tohoto projektu je krom samotných pracovníků zapojen především zaměstnavatel, jenž má o jejich služby zájem, přičemž společnost, která chce být takto do projektu zařazena, musí: 

  • existovat minimálně 2 roky 
  • mít minimálně 6 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr 
  • pravidelně zveřejňovat účetních závěrky (alespoň za poslední 2 roky) 

Co vám takovýto ukrajinský pracovník může nabídnout? 

Na závěr se ještě v krátkosti podívejme na výhody využití vysoce kvalifikovaných ukrajinských pracovníků pro firmy.

Zaměstnávání Ukrajinců je prospěšné zejména ze dvou důvodů, jednak zde existuje pouze minimální jazyková bariéra a zároveň Ukrajinci mají nižší mzdové nároky, přičemž ale odborné znalosti těchto pracovníků jsou na srovnatelné, ne-li někdy i vyšší úrovni, než je tomu u českých kvalifikovaných pracovníků. 

Chcete pomoci s náborem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny? Kontaktujte naši pracovní agenturu IRS Czech, která zajistí nábor v zahraničí i vyřízení potřebných pracovních povolení.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist