Kdy je čas na výměnu harddisku v notebooku?

Blog

Pevný disk neboli zkráceně HDD slouží pro záznam a čtení dat ve vašem notebooku. Ani on však není věčný, byť jeho životnost je v průměru mnohem vyšší, než je tomu v případě ostatních klíčových komponent, tudíž k jeho úplnému selhání během běžného používání dochází zřídkakdy.

Nicméně i tato situace může nastat a je třeba být na ni připraven. Nejlepší prevencí je pravidelné zálohování dat, ideálně do cloudových uložišť.

Častější pak bývá scénář, kdy harddisk sice funguje, ale již nepodává takový výkony jako v dřívějších dobách. To může být způsobeno vadným segmentem nebo jednoduše řečeno skutečností, že i pevný disk podléhá opotřebování.

K tomu, abyste zjistili, jak na tom váš disk je, musíte ověřit jeho stav. Jak na to?

Nejlépe zavítejte na stránky jeho výrobce a tam si stáhněte utilitu na kontrolu stavu disku. Případně můžete použít některý z univerzálních „prográmků“ jako například HDDScan.

Jaké důvody mohou vést k nevyhnutelné výměně disku?

Prvním z varovných signálů, že s vaším harddiskem není něco v pořádku a že si bude v nejbližší době žádat výměnu je snižující se maximální rychlost disku, jež může klesat vskutku rapidně – výjimkou není ani zpomalení o více než 75 %.

Výsledkem této ztráty rychlosti je, že čtení a zápis dat bude trvat mnohonásobně déle, v důsledku čehož se výrazněji zpomalí třeba kopírování a přesouvání souborů.

Druhým z faktorů hovořící ve prospěch výměny pevného disku je jeho celkové morální zastarání. HDD do notebooku, jenž byl ještě před pár lety dostatečně výkonný, totiž už dnes sotva stačí.

Výměnou třeba za rychlejší a modernější SSD jednotku můžete snadno dosáhnout několikanásobného zrychlení. Těšit se můžete i na nárůst kapacity, v dnešní době jsou zcela běžně k dostání disky s kapacitou 1TB.

Harddisk je samozřejmě nutné vyměnit i za předpokladu, že byl manuálně poškozen a vyřazen tak z provozu. Zde není jiné cesty.

Samotná výměna HDD v notebooku není plošně vzato vůbec obtížnou záležitostí, byť se dosti liší v závislosti na modelu notebooku.

Zatímco u některých stačí jenom odšroubovat pár šroubků z plastového krytu nacházejícího se vespod zařízení a následně ze samotného disku, u jiných je výměna nadlidský úkol a je tedy nutno ji přenechat servisním technikům.

Repasované HDD jakožto levné řešení výměny disku

Pokud jste zjistili, že vám váš pevný disk na notebooku dosluhuje, či je poškozený a zároveň se vám nechce utrácet mnoho peněz za nový, pak vězte, že přesně pro vás jsou jako dělané repasované disky do notebooku.

Tedy ty, které byly již opravovány s cílem uvést je zpět do co možná nejlepšího stavu. Poskytována je na ně 12měsíční záruka, tudíž se nemusíte bát, že by se vám hned pokazily.

Častokráte je navíc můžete pořídit i s velice příjemnou slevou. Tyto zpravené použité pevné disky jsou tak jednoznačnými vítězi v kategorii cena ku výkonu, který rovněž dokáží nabídnout opravdu obstojný a plně vyhovující dnešním požadavkům.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist