Podnikání s odštěpným závodem

Blog

Co je to odštěpný závod, jaký smysl má v rámci zahraničního podnikání a jak a z jakých důvodů se zakládá?

Co je odštěpný závod

Samotný princip podnikání formou odštěpného závodu novinkou není a v České republice šlo tímto způsobem podnikat již v minulosti.

Přesný pojem „odštěpný závod“ se nicméně do tuzemské legislativy dostal s novým zákonem o obchodních korporacích. Tímto termínem se rozumí organizační složka podniku. Týká se tedy specifické struktury podnikání.

Závod je vnímám jakožto organizačně, majetkově a také účetně oddělená část podniku. Odštěpný závod může být teoreticky zřízen i v tuzemsku, nicméně silnější pozici si jednoznačně vybudovaly odštěpné závody v zahraničí.

Proč odštěpný závod

A to z jednoduchého důvodu: Pokud podnikatel míní expandovat, má v zásadě dvě možnosti. A to buď založit offshore společnost nebo právě zvolit tzv. odštěpný závod.

Jedná se o časově nenáročnou, administrativně jednodušší i finančně méně náročnou volbu oproti zakládání offshore. Prestižní image zahraniční společnosti svému podnikání tímto způsobem udržíte.

Výhodou je také ryze neformální převod majetku v případě, že se ho mateřská firma rozhodne do závodu investovat. Vzhledem k tomu, že se z pohledu zákona jedná o jednu a tutéž právnickou osobu, nemusejí u převodu majetku figurovat žádné kupní smlouvy.

Z pohledu aktuálně platných zákonů má odštěpný závod rovnocennou pozici s jakoukoli jinou pobočkou. A podle toho se chová i při zřizování.

Jak se zakládá odštěpný závod

Podobně jako každá jiná společnost vzniká teprve okamžikem zapsání do obchodního rejstříku. Založení odštěpného závodu předchází podání návrhu rejstříkovému soudu a zaplacení registračního poplatku.

Také potřebuje mít svůj vlastní název. Ten se může i nemusí shodovat s názvem mateřské společnosti. Přestože z hospodářského hlediska závod funguje samostatně, je nutné si uvědomit, že nemá právní subjektivitu na rozdíl od jiných obchodních korporací zapsaných v obchodním rejstříku. Proto nemůže za sebe činit žádná právní jednání.

Odštěpný závod stejně tak musí někde sídlit, od jiných typů společností ho neodlišuje ani nutnost mít vlastní IČO. Navíc má dle platných náležitostí disponovat zodpovědnou osobou, která je oprávněna za něj jednat. V souladu s aktuálně stanovenými pravidly musí také vést vlastní účetnictví. Nevyžaduje se základní kapitál.

Odštěpný závod tedy snadno vzniká, ale i zaniká. 

Jak na založení odštěpného závodu zahraniční osoby jednoduše

Založení odštěpného závodu přes svou jednoduchost vyžaduje dobrou znalost aktuální platné legislativy. To pro laika nemusí být vždy úplně jednoduché. Proto je na místě využít služeb specializované firmy, která vám se všemi náležitostmi pomůže, připraví potřebné dokumenty atd. A v konečném důsledku tak ušetří mnoho času.

Jednou z nich je i registrační agentura Parkerhill.cz , jejíž sídlo najdete v Praze a kde to s vámi celé nezávazně proberou. V případně zájmu pak pomohou i s celým procesem zřízení odštěpného závodu.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist