Tipy na dárek pro wakeboardistu
BlogMáte doma tvora, který v létě lítá nad vodou na wakeboardu? A chcete ho potěšit dárkem, který mu o Vánocích udělá opravdovou radost?
Pokud je tomu skutečně tak, a váš partner, partnerka, syn či dcera, kamarád nebo příbuzný má zálibu v tomto sportu, pak si přečtěte tento článek, ať více, co koupit.
Přestože wakeboard není olympijský sport, holduje této vodní zábavě čím dál více lidí. Díky tomu se na Českých vodních hladinách můžete setkat s čím dál častějšími vodními vleky, které jsou pro tento sport vytvořené. Můžete tedy koupit dárkový poukaz na lanovou dráhu.
Co potřebujete o wakeboardingu vědět
Wakeboarding se dá v zásadě provozovat třemi způsoby. Tažením vlekem, tažením za lodí nebo ještě existuje říční varianta s navijákem. Říční varianta je beze sporu nejnáročnější a nejvíce nebezpečná. Jízdu za lodí lze hodnotit jako nejzábavnější, ale za to při pádech hodně bolestivou.
V naší zemi je nejpopulárnější jízda na vleku. Ty jsou sice umístěny na klidnou vodní hladinu rybníků nebo přehrad, ale funkci vln plní umělé skokánky, přes které lze dělat nejrůznější akrobatické kousky. Každopádně je to zábava plná adrenalinu.
Wakeboardista je tažen na laně za motorovým člunem, a to rychlostí klidně 30 km za hodinu. Zkušení wakeboardisté zvládnou provádět extravagantní triky třeba i 5 m nad vodní hladinou!
Wakeboarding lze provozovat téměř za každého počasí od května do října.
Vybavení – tipy na dárek
A co je k tomu wakeboardingu vlastně potřeba? V prvé řadě prkno – wakeboard s vázáním. Potom boty na wakeboarding, neopren, dobrá helma, případně neoprenové rukavice a nárazová vesta na wakeboarding. Ono se to možná nezdá, ale vodní hladina dovede být při větší rychlosti tvrdá jako zem.
Jak vybrat wakeboard
Důležité je si uvědomit, jak dobře umí jezdec jezdit. Je začátečník nebo závodník? K volbě prkna potřebujete znát váhu, fyzickou stavbu těla a také to, zda bude osoba jezdit za lodí nebo na vleku. Odlišná jsou i prkna na skoky na překážkách nebo s odrazem z vody.
Ke každému modelu uvádí výrobce velikostní tabulku, kde se zorientujete podle minimální a maximální povolné váhy. Menší prkna by měli volit zkušenější jezdci, protože se bude více nořit do vody a bude těžší jej odlepit od vody.
Delší prkna jsou pomalejší v zatáčkách a rotacích, je třeba mít dobré břišní svaly na jejich ovládnutí. Platí tedy pravidlo, že čím má jezdec větší sílu, tím větší prkno zvládne. Pokud je jezdec spíše vyšší, tak je třeba vzít větší prkno, aby mohl mít nohy umístěné šířeji od sebe, a tím došlo ke zvýšení boční stability při dopadech.
Šírku wakeboardu neřešte, ta bývá téměř identická u všech modelů.
Měkký board zvolte tehdy, když chcete skákat přes překážky a dělat různé triky. Naopak tvrdé prkno s ploutvičkami na spodní straně (většinou bývají 4) se hodí při jízdě za lodí.
Podobně jako na lyžích, i u wakeboardů se modely liší tzv. rockerem, tedy křivkou prohnutí. Většina prken má dvě špičky, tudíž se na ni dá jezdit na obě strany. Občas se na trhu vyskytnou ale i jednosměrové boardy, které jízdu na switch neumožňují.
Nikdy jste wakeboard nezkoušeli
Pokud osoba, pro kterou dárek vymýšlíte, má ráda adrenalin, obdivuje snowboard, skate, vodní lyžování nebo surfing, pak určitě nešlápnete vedle darováním poukazu na lanovou dráhu. Bohatě stačí pro začátek hodina. I když je člověk trénovaný, tak se déle na hrazdě neudrží.
Tak hurá na to!
Autor: Mysticstore.cz