Znáte rozdíly mezi českou a ukrajinskou mentalitou

Blog

Čechy a Ukrajince sice spojuje to, že jsou to oba slovanské národy, nicméně i z běžného styku s Ukrajincem majícím zařízený dlouhodobý pobyt v ČR je patrné, že jejich mentalita je relativně dosti odlišná od té české.

A to je přitom Ukrajina od nejvýchodnějšího bodu České republiky vzdálená jen několik stovek kilometrů. Povězme si tedy, jak se tato odlišnost projevuje, a to nejen v soukromém životě, ale třeba i v tom pracovním. 

Právě na fungování Ukrajinců v pracovním procesu se dá zpozorovat hnedle první odlišnost, a tím je přátelštější přístup ke spolupracovníkům a celkově ostatním lidem. Čeští pracovníci se upřímně řečeno na své ukrajinské kolegy občas dívají skrz prsty, zatímco s podobným chováním se u Ukrajinců lze setkat jen zřídkakdy, jestli vůbec. 

Práce pro Ukrajince totiž představuje nejenom nutnost obživy, ale zároveň i čas, kdy se mohou setkávat se svými blízkými a kamarády. 

Češi bojují se stereotypy, Ukrajinci jsou zas většími vlastenci 

Na obranu Čechů ale nutno zmínit, že ve většině případů se jedná pouze o následek zažitého stereotypu, že Ukrajinci v ČRvykonávají výhradně manuální a nejhůře placené práce. To ale v dnešní době už dávno není pravda, neboť nově příchozí

Ukrajinci pracují častokráte i na pozicích vědců, lékařů, podnikatelů či právníků. Odsud pramení i další charakteristická vlastnost ukrajinských pracovníků – vysoká cílevědomost. 

Zásadní rozdíl mezi českou a ukrajinskou mentalitou tkví v tom, že Ukrajinci jsou 100 % vlastenci, a to i v situacích, kdy nejsou s fungováním své země spokojeni.

Dřímá v nich tedy nesmírně silná národní hrdost a oddanost, kterou dokáží přetavit kupříkladu i ve věrnost firmě, kde pracují. Oproti Čechům si více potrpí na tradice, historii a kulturu, to ale neznamená, že by nedokázali akceptovat novodobé trendy. 

Ukrajinci rádi znají své přesné místo ve společnosti  

Jiná mentalita se projevuje i co se týče fungování v kolektivu, zatímco Češi jsou plošně vzato spíše individualisté a mají rádi svůj klid, Ukrajinci jsou zcela běžně zvyklí žít a pracovat v kolektivu a třeba i v rušnějších podmínkách.

S tím však i úzce souvisí to, že ukrajinští státní příslušníci preferují přísnější hierarchii postavení ve společnosti, kde má každý dané své místo a jasně stanovené úkoly. 

Mezi klady Ukrajinců však ale rozhodně nepatří dochvilnost, v té mají Češi jednoznačně navrch. Naopak si dost, vzhledem k jejich prorodinnému stylu života, zakládají na pravdomluvnosti, morálce a vytváření pevných vazeb.

Jedná se ale o trochu horkokrevnější národ, než jsou Češi, tudíž k tomu je nutno přihlížet a být vůči nim při některých situacích lehce shovívavější. 

Autor: IRS Czech – pracovní agentura

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist